Akik figyelemmel követik a FlexInSheet Kft.-vel kapcsolatos történéseket, azok tudják, hogy hírleveleinkben, blogunkon vagy épp Facebook-oldalunkon is előszeretettel számolunk be különböző sikertörténetekről, eredményes napelem-tartószerkezetes telepítésekről. Mostani bejegyzésünkben azonban kivételesen ennek ellenkezőjéről, azaz egy kifejezetten rossz, elrettentő példáról lesz szó. A földre telepíthető DuoSol napelem-tartószerkezeteinkre építő projekt természetesen rajtunk kívülálló okokból, szakembereink minden igyekezete ellenére futott zátonyra a tőlünk független, rendkívül szakszerűtlen telepítés miatt. Az eset ezzel együtt rengeteg tanulsággal szolgálhat a napelemes szektor szereplői számára, ezért – érthető módon nevek és a helyszín említése nélkül – mindenképpen szerettünk volna megosztani olvasóinkkal néhány ezzel kapcsolatos részletet és gondolatot az alábbi, fotókkal is illusztrált cikkünkben.

Mi (nem) történt ennél a „horrortelepítésnél”?
Ahogy minden ügyfelünknek, úgy a szóban forgó telepítőnek is méretpontos kiosztási tervet küldtünk a napelem-tartószerkezetekhez, emellett rendelkezésére állt a minden lényeges információra és lépésre kiterjedő DuoSol összeszerelési útmutató, és felhívtuk a figyelmét arra is, hogy szükség esetén mind telefonon, mind akár helyszíni jelenléttel készek vagyunk támogatni a telepítést a szakszerű, biztonságos végeredmény érdekében. De nyugodtan mondhatjuk, a helyzeten a FLINS Youtube-csatornájára feltöltött, a DuoSol napelem-tartószekerezet, illetve külön a talajcsavarok telepítéséről szóló praktikus videók megtekintése is sokat lendített volna. Nem nehéz kitalálni, hogy a telepítést végző személy(ek) ezzel aligha élt(ek), aminek eredménye a fényképeken is látható.
Amennyire utólag rekonstruálni lehet az eseményeket, a köves talaj miatt vélhetően nehézkessé vált a talajcsavarok lehajtása, így a „telepítő” kalapácshoz (lásd a talajcsavarok fején) folyamodott, ami értelemszerűen nem oldotta meg a problémát. Ezt követően a talajcsavarokat félbevágták, az aljukat egész egyszerűen eldobták, a tetejüket pedig leásták a földbe. A gondokat tetézendő a hanyag összeszerelés során nem jöttek ki a csatlakozási pontok a csavarok tetejére, ezért a rendszer kvázi a levegőben lóg.

Mondani sem kell, így aztán hiába igazoljuk talajcsavarjaink többszörös biztonságát szakszerű teherpróbákkal és fejlett szélszimulációkkal, és hiába bizonyítanak hosszú évek óta élesben, szélrekordok idején is a napelem-tartószerkezeteink, ilyen telepítői „munka” mellett a rendszer baleset-, sőt életveszélyes lett. Mikor erről értesültünk, mi magunk is kértük annak elbontását vagy legalább a napelemek leszerelését, de ezt csak bíróság rendelheti el.
A mindenki számára kellemetlen, sőt káros végeredmény elkerülhető lett volna, ha időben hozzánk fordulnak mérnöki támogatásért. Szakembereink az adott helyszín adottságainak alapos felmérése után javasolni tudtak volna egy ideális rögzítési módot: problémás talajviszonyok esetén például nyugodt szívvel ajánljuk és biztosítjuk a FLINS talajszeg szettet, de tapasztalt kollégáink készek akár teljesen egyedi, az adott projektre szabott rögzítési megoldást tervezni és rövid idő alatt legyártani és igény esetén kivitelezni.

Miért érdemes a FLINS mérnöki hátterére támaszkodni?
A tavalyi év során a FlexInSheet Kft. átfogó felmérést végzett a napelemes piac szereplőinek körében, melyben egyebek mellett a napelem-tartószerkezetek kiválasztásának szempontjaira voltunk kíváncsiak. Akkor a termékekhez tartozó professzionális háttér, műszaki támogatás is a közvetlen élmezőnyben végzett – és alighanem ez a most felidézett eset is megmutatja, hogy válaszadóinknak nagyon is igazuk volt. Megfelelő mérnöki hátország híján (vagy, mint láttuk, annak ignorálása esetén) ugyanis a mindig hosszú távra szóló napelemes beruházások megtérülésének hajója végzetes léket kaphat.
Éppen ezért a FLINS csapata számára kezdettől fogva alapvető volt a projektek legelső lépésétől az utolsóig terjedő, a piacon kiemelkedő színvonalú, kreatív mérnöki háttértámogatás kiépítése és folyamatos fejlesztése. Ennek jegyében a teljesség igénye nélkül szakembereink már a tényleges ajánlatadás előtt készek tanácsadással egybekötött, korszerű eszközökkel zajló felmérést végezni a helyszínen. Ajánlatunkat akár több lehetséges verzióra is elkészítjük, melyek közül ügyfelünk választhatja ki a számára optimális megvalósítást. A döntések megkönnyítése érdekében a telepítéssel kapcsolatos, pontos műszaki rajzokat már ajánlatadáskor megbízóink rendelkezésére bocsájtjuk. Minden szükséges jogosultsággal és jelentős jártassággal rendelkező munkatársaink modern szoftverekkel gondoskodnak a készülő rendszerek 3D-s terepmodellezéséről, valamint a látványtervek és a konkrét telepítési terv elkészítéséről.

A telepítések támogatására pedig jól bevált segédeszközeink vannak, mint a kitűzőszett, az előfúró vagy épp a kézi talajcsavar-lehajtó, melyeket igény esetén rendelkezésre bocsátunk, de nyitottak vagyunk (főleg első alkalommal) helyszíni tanácsadást és segítségnyújtást biztosítani. Gyakorlott kollégáinkat pedig megbízhatják a teljes körű telepítési feladatokkal is, akik egyebek mellett GPS-alapú mérőműszerekkel és fejlett szintezőberendezésekkel végzik a milliméter-pontosságú lehajtást, majd nagy precizitással szerelik össze napelem-tartószerkezeteinket. Ez garantálja azt, hogy rendszereink az elvárt ideig, sőt azon túl is megőrizzék stabilitásukat.
A fenti felsorolás még messze nem teljes, de a lényeg talán már kivehető: a FlexInSheet Kft.-nél a fejlesztéstől a gyártáson és a tervezésen át akár a telepítésig mindent egy kézben tudunk tartani, partnereinknek pedig olyan mérnöki hátteret biztosítunk, amelyre bátran támaszkodhatnak projektjeik során. Így garantálható, hogy „horrortelepítés” helyett kiváló alapot jelentő napelem-tartószerkezeteinkből magas mérnöki színvonalú és időtálló rendszerek jönnek létre.