A napenergia egyre nagyobb részét teszi ki Magyarország energiamixének, és talán minden olvasónk egyetért abban, hogy remélhetőleg a „tortaszelet” a jövőben még tovább növekszik majd. Ahhoz, hogy ez tényleg így legyen, az új és új napelemes rendszerek telepítése mellett a meglévők hatékonyságának növelése is kulcsfontosságú lehet. Ilyen téren hozhatnak áttörést például az öntisztuló napelemes modulok, amelyek a felületen felhalmozódó és a termelékenységet jelentősen visszafogó porral veszik fel a harcot innovatív módon. Nagy büszkeség számunkra, hogy Közép-Európa eddigi egyetlen ezzel kapcsolatos, nagy szabású tesztjéhez a FLINS napelem-tartószerkezetek adják a biztos alapot! Ennek apropóján a FlexInSheet Kft. blogjának mostani cikkében ezekről az okos megoldásokról és azok jelentőségéről ejtünk néhány szót.
Por vs. napelemek: 1-0
A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal adatai szerint az előző teljes esztendőben a naperőművek és a háztartási méretű napelemes rendszerek együttesen a hazai villamosenergia-termelés csaknem negyedét (24%) tették ki. Ez nemcsak azt jelenti, hogy az itthoni szolárkapacitás egy év alatt csaknem a harmadával bővült, hanem azt is, hogy most először több áramot termeltünk idehaza napelemekkel, mint földgázzal, ami hazánk energiafüggetlensége szempontjából sem épp mellékes fejlemény.
Innen nézve még lényegesebb volna tovább javítani a fenti számokon, amihez a már említett módon az is nagyban hozzájárulna, ha szó szerint nem kerülne „porszem a gépezetbe”. Nemzetközi kutatások hosszú sora foglalkozik a por fotovoltaikus rendszerekre gyakorolt hatásaival, és akad tanulmány, amely szerint egyes régiókban akár 76%-kal is csökkenhet a napelemek teljesítménye a por miatt. Ehhez ugyan már valóban extrém körülményekre van szükség, de a veszteség átlagosnak mondható viszonyok közt is elérheti a két számjegyű százalékot, ami hazai viszonylatban évente több száz GWh-s kiesést is jelenthet.

Több haszna is lenne a napelemek öntisztulásának
A problémát már csak azért sem lehet egyetlen kézlegyintéssel elintézni, mert Magyarországon is – érthető módon – előszeretettel telepítenek napelemes rendszereket pl. mezőgazdasági területekre vagy azok közelébe, forgalmas autóutak mellé vagy épp ipari övezetekbe, amelyek a szakirodalom szerint mind-mind az átlagosnál nagyobb porterhelést jelentenek. Nem is véletlen, hogy ajánlások szerint, a karbantartással karöltve, legalább évente egyszer érdemes elvégezni a panelek tisztítását.
Igen ám, csakhogy ez nemcsak idő- és emberigényes, de még a maga biztonsági kockázatai is megvannak – bár ne feledjük, hogy a FlexInSheet Kft. által nemrég bemutatott DropSol napelem-tartószerkezet egyik erőssége a sok közül éppen az, hogy a szerkezet alacsony kialakítása miatt létra nélkül is összeállítható, szerelhető és így takarítható is, ami csökkenti a baleseti kockázatokat is. Az „emberi erőforráson” túl ráadásul ne feledkezzünk meg a tisztítás egyéb ökológiai lábnyomairól (felhasznált ivóvíz, vegyszer stb.) sem, amik mind abba az irányba mutatnak, hogy erre a szükségszerű tevékenységre érdemes kidolgozni egy a megújuló energiához méltó, fenntarthatóbb rendszert.
A mikroszálas kendőtől az okos esővíz-használatig
Mindezek tükrében nem meglepő, hogy a problémára már régóta születnek megoldási javaslatok. Korábban a Magyar Napelem Napkollektor Szövetség weboldala is beszámolt egy több ázsiai ország egyetemeinek koprodukciójában kifejlesztett, integrált áramkörre épülő technológiáról, amelynek központi eleme egy mikroszálas törlőkendőt mozgató rendszer, amely a panelszéleken kialakított kereten halad.
És ugyancsak megjelent már a magyar sajtóban a kínai DAH Solar ettől merőben eltérő megoldása, mely az esővíz segítségével és annak hatékony elvezetésével (az elülső oldal keret nélküli) tud megszabadulni a felületi szennyeződésektől. A rendszerhez egy 3,2 mm-es, tükröződésmentes üveg és egy IP68 vízálló burkolat tartozik, és a vizsgálatok alapján mínusz 40 és plusz 85 Celsius-fok közt üzembiztosan működik.

FLINS szerkezetek: ha fontos, hogy egyformák legyenek a feltételek
Mint arra a bevezetőben már utaltunk, az ehhez hasonló megoldások rövidesen idehaza is fokozhatják a napelempanelek termelését. Ebben jelenthet hatalmas mérföldkövet Közép-Európa első, öntisztuló napelemekkel kapcsolatos tesztje, melynél a részvételre a FLINS is felkérést kapott, amelyet természetesen örömmel el is fogadtunk!
Egyrészt azért, mert rendkívül megtisztelő számunkra, hogy egy ilyen innovatív megoldás ötletgazdái a régióból a FlexInSheet Kft.-t és napelem-tartószerkezeteinket találták a legalkalmasabbnak arra, hogy megbízható támaszul szolgáljanak a szigorúan meghatározott keretek közt zajló kísérletekhez. Büszkék vagyunk arra, hogy aktív részesei lehetünk egy olyan út kezdőlépéseinek, amelynek végén a hazai napelemes szektor – benne a földre telepíthető DuoSol vagy épp a lapos tetős TopSol szerkezeteken nyugvó napelemekkel – is még hatékonyabbá, még fenntarthatóbbá válhat.
Másfelől pedig, aki követi a velünk kapcsolatos híreket, pontosan tudja, hogy vérbeli mérnökként mi magunk is gyakran végzünk szakszerű teszteket, próbákat, szimulációkat annak érdekében, hogy termékeinkről valós eredményeket kapjunk, és azokat felhasználva még jobbá tehessük azokat.
Pontosan ez lesz a céljuk a mostani teszteknek is: a három különböző típusú, egyaránt öntisztuló bevonattal ellátott napelemeket különböző körülmények közt tesszük próbára, hogy a kifejezetten nagy porral járó helyszínek mellett nyugodt, tiszta környezetből is legyenek releváns adataink a szakszerű összehasonlításhoz, továbbfejlesztéshez. Természetesen, amint lehet, közzétesszük az első valós, gyakorlati eredményeket – aki tehát nem akar lemaradni ezekről sem, kövesse a FLINS weboldalát, hírleveleit és közösségimédia–felületeit!